SAVARIN.

 

Turiu didelę negęstančią aistrą kulinarinėms knygoms, žurnalams, enciklopedijoms, žinynams... Jų turiu begalę. Kas jau apsilankė pas mane studijoje matė dalį visos mano bibliotekos :) o kiek dar knygų namuose... o kiek dar keliauja pas mane iš skirtingų pasaulio kampelių!... 

Džiaugiuosi, kad turiu galimybę skaityti keliomis kalbomis, kas ženkliai praplatina kulinarinių skaitinių sąrašą. Paskutinė idėja fix - knygos prancūzų kalba. Išskyrus wi ir amour prancūziškai nesuprantu nei vieno žodžio, tačiau žodinėlis į pagalbą ir po žodelį renku receptus į vieną aiškų tekstą. Prancūzija neišsenkanti savo konditerijos meistrais ir konditeriniais šedervrais šalis, todėl išmokti skaityti prancūziškus desertus - konditerio lemtis.

Savarin (arba Savaren) - prancūziška klasika. Turiu vieną nuostabią vyro mamos perleistą knygą  H. Tobner, A. Volter Naminių kepinių enciklopedija, 1997 m. Knygai jau 15 metų, o klasika, kaip žinoma, nesensta. Ši knyga, tarp kitko, viena iš tų retųjų, iš kurios visi receptai pavyksta iš pirmo karto. Dažnai būna, kad skaitote receptą, maišote, minkote, kepate tiksliai ir kruopščiai pagal receptą, o patiekalas nepavyksta? Man dažnai taip būna. Tačiau ši knyga - pasaka!

Apie Savarin.. Pats savaime tai labai labai sausas keksas-pyragas iš mielinės tešlos. Jis kepamas tol, kol beveik visiškai išsausėja ir tampa labai labai lengvas. Kodėl? Kuo sausesnis jis bus, tuo labiau primins kempinę, o kempinės, kaip žinoma, labai gerai sugeria skysčius. Savarins esmė kaip tik ir slypi jo išmirkyme tam tikrame sirupe. Ir išmirkomas jis taip, kad net varvėtų. Bet! Šioje vietoje pasakysiu, kad man visiškai pramirkęs Savarin nepatinka. Jis man jau labiau primena pudingą (gerą senąjį anglišką duonos pudingą). Aš mirkau lygiai tiek, kad kiekvienas Savarin cantimetras prisigertų sirupo, tačiau nepermirktų. O jūs reguliuokite pagal savo skonį :)

Ingredientai:

175 gr miltų
10 gr šviežių mielių
60 ml šilto pieno
2 kiaušinių
20 gr cukraus
1 a.š. vanilės ekstrakto (arba 1 vanilės ankšties sėklos)
1/2 a.š. druskos
75 gr sviesto

Miltus persijoti į didelį dubenį. Padaryti duobutę ir į ją suberti mieles. Supilti pašildytą pieną ir šakute atsargiai išmaišyti kartu su nedideliu miltų kiekiu. Uždengti švariu virtuviniu rankšluoščiu ir palikti 15 min.

Kiaušinius su sviestu ir vanilės ekstraktu gerai išplakti (7-10 min). Suberti druską. Ištirpinti sviestą ir supilti į kiaušinius. Visą laiką masę plakti vidutiniu greičiu.

Kiaušinių-sviesto masę supilti į miltus ir gerai išmaišyti, išminkyti. Neišsigąskite. Tešla bus skysta, taip ir turi būti. Geriausia visą tešlą sudėti į virtuvinį kombainą ir geras 10 min išmaišyti (antgalis - kablys).

Kepimo formą gerai ištepti sviestu ir apibrastyti miltais. Miltų perteklių nuo formos sienelių nukratyti.

Sudėti išmaišytą tešlą į paruoštą formą ir palikti 30 min pakilti.

Orkaitę įkaitinti iki 190 C. Kepimo laikas - 40 min. Tačiau stebėkite savo Savarin. Jūsų orkaitėje gali reikėti kepti ilgiau/trumpiau. Prisiminkite, jis turi būti ne tik iškepęs, bet net kiek padžiūvęs.

Iškepusį Savarin ištraukti iš orkaitės ir apversti ant grotelių ataušti.

Apelsinų sirupui:

600 gr vandens
420 gr cukraus
3 apelsinų sultys 

Išvirti cukraus sirupą (tai paprastas, dažnai receptuose naudojamas sirupas vadinamas 30B). Tam supilti vandenį ir suberti cukrų į puodą ir kaitinti, kol visas cukrus ištirps, sirupą užvirti ir pavirti dar kelias minutes. Į sirupą supilti apelsinų sultis ir kaitinti dar 5-7 min. 

Savarin keliose vietose medinio dantų krapštuko ar iešmelio pagalba pradurti, kad sirupas geriau įsigertų. Mirkymo būdai du: supilti sirupą į formą, kurioje kepė Savarin ir grąžinti pati Savarin į formą. Tokiu būdu jis sugers skystį. Kitas būdas - atsargiai šaukšto pagalba apipilti visą Savarin.

Savarin paprastai pateikiamas su Šantilji kremu arba Konditeriniu (creme patissier) kremu bei gausiai pagardintas uogomis.