CANNELÉS DE BORDEAUX – PRANCŪZIŠKI PYRAGAIČIAI.

Cannele – mažas prancūziškas desertas, išsiskiriantis ne tik savo forma, bet ir skoniu. Po traškia, auksinės spalvos plūtele, netikėtai minkštas, drėgnas, porėtas vidus. Šiandien cannele galime rasti ne tik kiekvienoje kepyklėlėje Prancūzijoje, bet ir visame pasaulyje.

Cannele atsiradimas apipintas keliomis legendomis. Tačiau yra tiksliai žinoma, jog jų atsiradimą įtakojo ir paskatino Bordo miesto uosto veikla. Vanilė ir cukranendrės buvo atgabenami laivais. Tryniai naudojami jų gamybai buvo vyndarystės atliekamas produktas - tuo metu vienas iš tradicinių vyno gamybos etapų buvo šviesinimas, filtravimas, kuriam buvo naudojami plakti baltymai.

Viena legenda pasakoja, kad dar XVIII a. canelas ar canelons kepė Apreiškimo arba Gailestingumo vienuolyno vienuolės. Jų gamybai buvo naudojami tryniai, kurios vyndariai atiduodavo vienuolėms. Tačiau su dabartinėmis cannele jos turėjo mažai ką bendro – tai buvo maži plonos tešlos skanėstai kepami sukant ant vamzdelio.

Kita legenda pasakoja, kad nuo XVII Bordo miestelyje Limožė buvo žinomas desertas iš duonos, miltų ir trynių - canaule. Jie buvo gaminami mažose varinėse formelėse su grioveliais. Šių mažų desertų populiarumas taip augo, kad atsirado žmonės, kurie dirbo tik šių desertų gamyboje – Kanaljerai. Įdomu tai, jog tam, kad atskirti kepėjus nuo kanaljerų, pastariesiems nebuvo leidžiama gamyboje naudoti tešlos, į kurios sudėtį įeina pienas ir cukrus. Šis draudimas galiojo iki pat 1755 m! Nepaisant cannele populiarumo, apie jas beveik nieko nėra žinoma iki pat XX a..

Vieno, dėja, tiksliai nežinomo konditerio dėka šis desertas vėl tapo ypatingai populiarus XX a. Konditeris pagerino tradicinį receptą, pagardindamas desertą vanile ir romu. 

Canneles de Bordeux populiarumas nekinta iki šiol. Mažos canneles pateikiamos kaip užkandis, o tuo tarpu didesnės, kaip atskiras desertas. Skirtingos konditerinės krautuvėlės siūlo ir pasirinkti Cannele bien cuit (gerai iškeptos, labiau karamelizuotos) ar Cannele moelleux (labiau “guminės”, kramtomos).

Teigiama, jog skaniausios canneles būna 1-6 val. po iškepimo. O geriausiai jų skonis atsiskleidžia, skanaujant desertą su taure vyno ar puodeliu kavos.

 

Jei dar nebandėte – pabandykite.

 

Foto: www.baillardran.com, www.ifoodblogger.com, www.lucileskitchen.com ir kiti.